Jaskinia

Słowackie jaskinie

Opublikowano: 28 grudnia 2011

Na przełomie czerwca i lipca 2011 roku odwiedziłam dwie słowackie jaskinie: Ochtińską Jaskinię Aragonitową i Dobszyńską Jaskinię Lodową. 

Ochtińska Jaskinia Aragonitowa

Ochtińska Jaskinia Aragonitowa położona jest geograficznie w Słowackich Rudawach, ma niecałe 600m. Swoje piękno i bogactwo przyrodnicze zawdzięcza mineralnym naciekom z aragonitu, który miejscami tworzy piękne formy przypominające raczej roślinność niż warstwę minerału.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa

Dobszyńska Jaskinia Lodowa jest dosyć często odwiedzana przez Polaków z uwagi na położenie w popularnym Słowackim Raju. Do zwiedzania udostępniane jest około 500m, w trakcie spaceru można podziwiać m.in. stalaktyty, stalagmity oraz różne lodowe formy.

Fotografowanie w jaskiniach

Warunki do fotografowania w tych dwóch jaskiniach nie są łatwe. Oczywiście zabronione jest używanie tripodu, monopodu czy doświetlanie lampą. Bez jasnego obiektywu (f<2.8) i wysokich czułości (w zależności od warunków ISO powyżej 1800) wykonanie nie poruszonego zdjęcia może być niemożliwe. Pewnym ułatwieniem mogą być barierki w Dobszyńskiej Jaskini Lodowej, które można wykorzystać do podparcia body – czego nie znajdziemy niestety w Ochtińskiej Jaskini Aragonitowej. Przyjemność fotografowania w takich niecodziennych warunkach nie należy do najtańszych – na chwile obecną 10 euro za każdą jaskinię plus bilet wstępu. Warto się zastanowić mocno nad wykupem tej opcji także dlatego, że zdjęcia robi się z grupą zwiedzającą (zdjęcia trzeba robić szybko, bo nie można odstawać od grupy).