images_blog_morze-baltyckie_bw_3

Morze grzechów nie wybacza

Opublikowano: 12 marca 2017

Fotografowanie Bałtyku jest wymagające i zdecydowanie trudniejsze niż w polskich górach. Nie ma spektakularnych scenerii. Fotografia opiera się w dużej mierze na własnej spostrzegawczości, wysiłku kreatywnym i kompozycyjnych kadrach. Nieraz na poszukiwaniu rytmu i tekstury. Może właśnie o to w fotografii chodzi?

Wyzwanie

Fotografowanie morza można potraktować jako wyzwanie. To trudny i wymagający temat jeśli chcemy osiągnąć coś więcej. Dodatkowo obnaża w łatwy sposób podstawowe błędy np. krzywy horyzont czy złą kompozycję. W górach wiele rzeczy można zamaskować. Z perspektywy swojego doświadczenia i czasu spędzonego w górach, dzisiaj stwierdzam, że zdecydowanie łatwiej osiągnąć zadowalający rezultat wysoko nad poziomem morza. 

Jest cukierkowo

Jedną z przeszkód z którą musimy się mierzyć fotografując polskie morze, jest „cukierkowatość” sceny. Kolorowe i słodkie wschody czy zachody słońca nie są przełamane zróżnicowaniem terenu co ma miejsce w górach. Są nudne i powtarzalne. Jednak banalność miejsca można zawsze przełamać wybierając pozornie nieciekawe warunki i rezygnując z koloru.